Drugoklasiści na Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0 w Warszawie

 

 

 

W dniach 17-18 czerwca 2014r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0.Honorowy patronat nad festiwalem objęła małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Partnerami były firmy: Intel, Samsung, Google, a organizatorami: Centrum Nauki Kopernik, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazeta Wyborcza.

 

Spośród zgłoszonych 350 placówek do Centrum Nauki Kopernik zaproszono 50 najlepszych zespołów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

 

Wśród nich znalazła się Nasza Szkoła Podstawowa. Całoroczna praca
w programie „
Szkoła z Klasą 2.0”, w którym  braliśmy udział,  została uwieńczona wielkim sukcesem.

 

Na festiwal z pomysłodawczynią i opiekunką klasowego projektu p. Natalią Szajber oraz Dyrektorem Szkoły p. Ireną Jaskółką pojechali najaktywniejsi uczniowie z klasy II: Malwina Pierzynowska, Bartosz Waśkowiak i Mateusz Baranek.

 

Uczniowie na festiwalu zaprezentowali urządzenie o nazwie  „Robot do oczyszczania wody”, które budziło duże zainteresowanie zarówno wśród gości, nauczycieli jak i organizatorów programu.

 

Jednym z punktów imprezy było spotkanie dzieci z ekspertami. Nasze stoisko odwiedzili dr TAKAO ISHIKAWA, który jest adiunktem w Zakładzie Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Ishikawa to niezwykle sympatyczny i uśmiechnięty młody człowiek, który wyróżnił uczniów dyplomem za przygotowanie i prezentację eksponatu. 

 

 

Drugim ekspertem, który odwiedził nasze stoisko była pani AGATA WILAM, z wykształcenia teatrolog,współzałożycielka i prezes Uniwersytetu Dzieci, którego misją jest rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego dzieci tak, by korzystając w pełni ze swoich talentów, wiedzy i możliwości rozumiały świat,  w którym żyją i potrafiły w nim działać.

 

Odwiedzający nasze stoisko mogli również zobaczyć inne eksponaty  przywiezione na festiwal, które dzieci wykonywały w ramach programu. Wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć galerię zdjęć, na których zaprezentowano wykorzystanie TIK na zajęciach w naszej szkole. 

 

W czasie trwania imprezy uczniowie wraz z opiekunem odbyli także doskonalenie pod okiem tutorów z Centrum Edukacji Obywatelskiej, zwiedzili ekspozycje Centrum Nauki Kopernik, wymienili się pomysłami i doświadczeniem z zespołami z innych szkół.

 

 „Daj mi działać, a zrozumiem”- takie motto  przyświeca działaniom uczniów  w   Szkole Podstawowej w Starej Obrze. Dzieci uczą się przez doświadczenie i zabawę, wykorzystując wszystkie swoje zmysły.  Jak mówiła  Agata Łuczyńska, dyrektor programu Szkoła z Klasą: „Z dumą mogę powiedzieć, że Festiwal „Szkoła z Klasą 2.0” to święto nowoczesnej edukacji – zorientowanej na ucznia, zachęcającej młodych ludzi do stawiania pytań i szukania odpowiedzi. To niepowtarzalna okazja, żeby spotkać nauczycieli z pasją, którzy chcą i potrafią podejmować nowe wyzwania.”

 

Jesteśmy dumni, że nasza mała, wiejska szkoła nie odstaje  od  nowoczesnych, wielkomiejskich  szkół polskich.

 

 

ZOBACZ RELACJE I ZDJĘCIA Z PIERWSZEGO DNIA FESTIWALU

 

ZOBACZ RELACJE I ZDJĘCIA  Z DRUGIEGO DNIA FESTIWALU

 

 

 

 

SZKOLNY FESTIWAL 2.0

 

Dnia 2 czerwca 2014r. w naszej szkole odbył  się Szkolny Festiwal 2.0. Impreza zorganizowana została w związku z udziałem  w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Szkoła z  Klasą 2.0” prowadzonej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przygotowany festiwal podsumowywał całoroczną pracę osób, które w nim uczestniczyły, a byli to uczniowie, dzieci z oddziału przedszkolnego, Pani Dyrektor Szkoły Irena Jaskółka oraz nauczyciele: Renata Praczyk, Dorota Krawczyk, Bogumiła Gromada, Dorota Stańczak, Monika Kasperkowiak i Natalia Szajber - szkolny koordynator programu.

Na imprezę  zaproszeni zostali następujący goście: Pan Maciej Bratborski – Burmistrz Miasta           i Gminy Koźmin Wlkp., Pan Janusz Burdziąg – Radny Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., ksiądz Jacek Pochanke – Proboszcz Parafii pw Narodzenia Najświętszej Maryi Panny  w Wałkowie, Pan Roman Marszałek – Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przyszłość” w Starej Obrze, Pani Wanda Bachorz – pracownik Biblioteki Publicznej w Starej Obrze oraz przedstawicielka prasy lokalnej: Pani Liliana Trawińska.

Przez 10 miesięcy wszyscy aktywnie włączyli się  w program i wykonywali wiele ciekawych przedsięwzięć.

W szkole systematycznie odbywały się  lekcje pokazowe z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej dla rodziców i nauczycieli. Na zajęcia komputerowe w klasie II przybyli nawet dziadkowie, którzy wspólnie z wnukami pogłębiali tajniki korzystania z programu Microsoft Word oraz Paint.

Nasza szkoła wzięła również udział w nowatorskiej telewizyjnej inicjatywie
„INTERNETOWY TEATR TVP DLA SZKÓŁ”, która  wykorzystuje nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką do masowej młodej widowni. Uczniowie mieli możliwość oglądać różne spektakle na żywo z różnych miejsc Polski. Było to ciekawe doświadczenie zarówno dla dzieci jak i nauczycieli. 

Ostatnim najważniejszym zadaniem było stworzenie projektów klasowych, które zostały zaprezentowane podczas festynu. Klasa III przedstawiła scenki zatytułowane „Owieczki w sieci”, zaś oddział przedszkolny pokazał efekty pracy nad projektem pt. „Bawimy się w teatr”.

 

ZOBACZ PROJEKT KLASY III pt.”Owieczki w sieci”- OBEJRZYJ FILM !!!

 

 Żywiołowi TIKomaniacy z klasy II zaprosili wszystkich do poszerzenia swojej wiedzy o czterech żywiołach oraz do przeprowadzenia różnych doświadczeń. Było wybuchowo!  Klasa I zaprosiła  do Krainy Pszczół, gdzie zorganizowano wystawę akcesoriów pszczelarskich połączoną z degustacją miodu, a klasa V  do świata starożytnej Grecji. Uczniowie klasy VI zachęcali do zdrowego trybu życia i racjonalnego sposobu odżywiania się.

 

Jednym  z projektów, nad którymi pracowali uczniowie klasy II, było nagranie filmu  pt. „Mam 6 lat i jestem aktywny”. Film w marcu został wyróżniony na Wojewódzkiej Gali Finałowej  III edycji konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Mam 6 lat”, a został stworzony przez Mateusza Baranka, jego wychowawczynię Natalię Szajber oraz rodziców. Tegoroczna edycja konkursu miała na celu propagowanie aktywnego stylu życia, bezpieczeństwa oraz zdrowia wśród dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku 6 lat.

 

W ramach działań klasa II z wychowawczynią  wzięła także udział w projekcie KLUB CZTERECH ŻYWIOŁÓW. Jest to projekt, którego celem jest wdrażanie  uczniów do ekologicznego stylu życia, rozbudzenie świadomości i odpowiedzialności za własne decyzje związane z ekologią oraz rozbudzenie chęci poznawania świata.  Wysoki poziom wykonywanych  prac  zadecydował, że przedstawiciele klasy II wraz z opiekunem p. Natalią Szajber jadą na Ogólnopolski Festiwal Projektów Szkoły z Klasą 2.0 do Warszawy. GRATULUJEMY !

 

Dodatkową atrakcją imprezy był pokaz mody szkolnej w wykonaniu nauczycielek. Była to niespodzianka dla dzieci z okazji ich święta.

 

Na zakończenie imprezy wszyscy uczniowie wzięli udział w projekcie przygotowanym przez klasę IV, a była to akcja „CAŁA SZKOŁA BIEGA”.

 

Podczas uroczystości można było podziwiać  FOTOGALERIĘ, która prezentował niektóre wydarzenia z bieżącego roku szkolnego. Ponadto na korytarzu szkolnym  wystawione zostały projekty z języka angielskiego przygotowane przez uczniów klas I-III.

 

ZOBACZ PROJEKTY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

Był to dla nas bardzo emocjonujący, pełen wrażeń dzień.  Jesteśmy dumni z naszych projektów!!!

 

ZDJĘCIA ORAZ WIĘCEJ INFORMACJI NA BLOGU UCZNIÓW KLASY II !!!

 

 

 

 

Internetowy teatr TVP dla szkół „Malutka czarownica”

     

Kolejny raz skorzystaliśmy z projektu „Internetowy Teatr TVP dla Szkół”.

14 maja obejrzeliśmy  spektakl „Malutka Czarownica” z Teatru Groteska w Krakowie W sumie spektakl obejrzało 43 tys. uczniów z 718 szkół w Polsce .To nowy rekord Internetowego Teatru TVP dla Szkół. Malutka Czarownica to pełna perypetii opowieść o przyjaźni, wytrwałości, drodze do doskonałości i wreszcie umiejętności przeciwstawienia się złu. Malutka Czarownica tak potrafi wykorzystać magiczne zaklęcia, aby służyły nie tylko jej, ale wszystkim, którzy znajdują się w potrzebie. Jej moc potrafi zmienić złe intencje innych, a także wymierzyć karę tym, którzy nie mają litości dla słabszych.

 

 

 

Zajęcia komputerowe z dziadkami i rodzicami

     

Dnia 15 kwietnia klasa II z wychowawczynią panią Natalią Szajber zaprosili na zajęcia dorosłych. Do szkoły przybyli dziadkowie i rodzice uczniów. Lekcja odbyła się w pracowni informatycznej. Celem zajęć było wytłumaczenie dorosłym jak posługiwać się komputerem oraz jak bezpiecznie korzystać  z internetu.

 

Dzieci wspólnie z dziadkami i  rodzicami mieli dwa zadania do wykonania. Pierwsze polegało na wyszukaniu w internecie kilku informacji o tradycjach wielkanocnych i przepisaniu ich do programu Microsoft Word. Następnie wpis należało uzupełnić grafiką. Gotowe prace zostały wydrukowane i umieszczone na gazetce klasowej. Drugim zadaniem było wykonanie palmy wielkanocnej w programie PowerPoint.

 

Zajęcia przebiegały bardzo sprawnie i  w miłej atmosferze. Uczniowie starali się jak najlepiej wytłumaczyć dziadkom i rodzicom na czym polega pisanie, rysowanie oraz praca w różnych programach komputerowych.

 

Dorośli spisali się na medal. Wszyscy zdobyli tytuł „MANIAKA KOMPUTEROWEGO” :) Na zakończenie dziadkowie i rodzice otrzymali  DYPLOMY za osiągnięte na zajęciach umiejętności.

 

Wszyscy byli zadowoleni z pracy na komputerach, a dziadkowie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnej podobnej lekcji.

 

Dziękujemy dorosłym za 100% frekwencję i gratulujemy tytułu "MANIAKA KOMPUTEROWEGO". ;)

                                                                  

                                                                                                     TIKOMANIACY z klasy II

 

ZOBACZ ZDJĘCIA NA BLOGU UCZNIÓW KLASY II

 

 

 

SZKOŁA Z KLASĄ 2.0

SZKOŁA Z KLASĄ to ogólnopolska akcja edukacyjna prowadzona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ma ona na celu współtworzenie szkoły, która przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie i wychowuje młodych ludzi  na aktywnych obywateli , którzy chcą i potrafią stale się uczyć i podejmować  nowe wyzwania. Szkoła z klasą 2.0 skupia się na mądrym wprowadzaniu i wykorzystywaniu nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w codziennej pracy szkolnej.

W naszej szkole udział w akcji biorą Dyrektor Szkoły Irena Jaskółka, nauczyciele oraz uczniowie.

Mamy już za sobą 7 miesięcy intensywnej pracy. Na początku roku odbywały się debaty klasowe, Następnie debata szkolna, na której ustaliliśmy wspólnie brzmienie szkolnego Kodeksu 2.0:

 

 

Kodeks 2.0 Szkoły Podstawowej w Starej Obrze

 

1.       Że Internet ważna rzecz, każdy uczeń o tym wie. Do nauki doskonały, wie już sześciolatek mały.

Z Worda, Painta korzystamy i dlatego szóstki mamy.

Tablica interaktywna to przyjaciel nasz, do skarbnicy wiedzy w mig zabierze nas.

 

2.       Z informacji korzystamy, lecz na Internet krytycznie spoglądamy. Nie wierzymy we wszystkie informacje, gdyż nie każda strona ma zawsze rację.

 

3.       Bądź uczciwy w sieci, nie zabieraj cudzych rzeczy. Zabezpieczaj swoje dane, hasło powiedz tylko mamie.

 

4.       GG, skype, facebook, telefony, e-mail  i szkoły internetowe strony. Dzięki nim się ze sobą komunikujemy i dlatego wszystko wiemy.

Uczeń- rodzic- wychowawca- komputera dobry znawca.

Zadzwoń, wyślij, napisz treści niech się szybko niosą wieści.

 

5.       W domu, na lekcji, przewie i w szkole. Ja z komputerem pracować wolę. Do Wi-Fi  dostęp wszędzie mamy. Dlatego z TIKu często korzystamy.

 

6.       Z nieznajomymi w sieci nie rozmawiamy, bo nie wiemy z kim do czynienia mamy. Aby bezpiecznie surfować po sieci, nie mówimy nikomu, że jesteśmy dzieci. Z zakazanych stron nie korzystamy, bo będą się gniewały nasze panie i mamy.

 

7.       Dzielimy się swoją wiedzą z rodzicami, by stali się komputerowymi maniakami. By skopiowali każdy plik i zrobili to w mig.

 

Teraz  wszyscy uczniowie i nauczyciele są na etapie realizacji projektów, które zaprezentujemy  pod koniec roku szkolnego na Festiwalu 2.0.

 

Uczniowie klasy II i V prowadzą również swoje blogi klasowe. Dzieci przedstawiają  na blogach wszystkie przedsięwzięcia związane z akcją SZKOŁA Z KLASĄ 2.0, a także przedstawiają ciekawe wydarzenia z życia klasy i szkoły. Za prowadzenie blogów zdobywają odznaki co daje uczniom motywacje do ciężkiej i aktywnej pracy.

 

Zapraszamy do odwiedzania blogów klasowych:

BLOG KLASY II-  TIKOMANIACY

http://blogiceo.nq.pl/tikomaniacy/

  

BLOG KLASY  V- ANANASY Z 5 KLASY

http://blogiceo.nq.pl/ananasyz5klasy/

 

 

 

Internetowy teatr TVP dla szkół

Nasza szkoła wzięła udział w nowatorskiej telewizyjnej inicjatywie, która  wykorzystuje nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni.                     

Dnia 18 marca uczniowie klasy II i III obejrzeli  transmisję spektaklu pt. „Kot w butach” z Gliwickiego Teatru Muzycznego. Spektakl był transmitowany w ramach edukacyjnego projektu „Internetowy Teatr TVP dla Szkół”.     

 

                                                                                                                                          

 

 

 

Baśń muzyczna w konwencji musicalu oparta na motywie Kota w butach z bajki braci Perrault opowiada o przygodach młynarczyka Janka, zakochanego w Małgosi – córce Młynarzowej – i zaczarowanego Kota.
Scenografię i kostiumy przygotował wybitny twórca Adam Kilian. Odwołując się do dziecięcej wyobraźni i nawiązując do znanych bajek, stworzył barwny , kolorowy świat, z chatką z piernika, drewnianym młynem, drzewami z wikliny…

Przygotował też specjalnie do tego spektaklu kurtynę. Przedstawienie odbywa się z „żywą” orkiestrą, w muzyce Andrzeja Hundziaka brzmi i polski mazur i tango, piosenki i choreografia uatrakcyjniają bajkową narrację.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni ze spektaklu. Nie zabrakło również braw na zakończenie. Wszyscy opuszczali salę z uśmiechami na buzi.                                                                                                                         

Na pewno będziemy kontynuować naszą wirtualną przygodę z teatrem.

 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

 

 

DEBATA SZKOLNA

 

DSC02389

 

Dnia 9 grudnia przedstawiciele klas wraz z wychowawcami uczestniczyli w debacie szkolnej. Celem spotkania było stworzenie Kodeksu 2.0 naszej szkoły na podstawie wcześniej przeprowadzonych debat klasowych.

Na początku pani Natalia Szajber- koordynator programu  wytłumaczyła jak będzie wyglądał przebieg spotkania. Następnie wszyscy przeszliśmy do pracy w grupach. Na kartkach wypisywaliśmy swoje propozycje do Kodeksu 2.0. Kolejny etapem było mieszanie grup klasowych. Każda grupa otrzymała jeden arkusz, z jednym punktem kodeksu, gdzie na podstawie propozycji uczniów i nauczycieli z całej szkoły musieliśmy stworzyć jedno rymujące się hasło do naszego szkolnego kodeksu.

Było to ciekawe zadanie, ale równie trudne. Często brakowało nam rymów :)

Po około 2 godzinach mieliśmy już roboczą wersję Kodeksu 2.0 Szkoły Podstawowej Starej Obrze. Na zakończenie odbyło się głosowanie- tym samym wszyscy obecni zaakceptowali powstały kodeks.

Uroczyste zatwierdzenie kodeksu odbędzie się po feriach (pod koniec lutego 2014r.).

TIKomaniacy z klasy II

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DEBATY SZKOLNEJ

 

 

 

Inauguracja Kodeksu 2.0

DSC02851

 

Po feriach zimowych w naszej szkole odbyło się uroczyste zatwierdzenie KODEKSU 2.0 SZKOŁY PODSTAWOWEJ  W STAREJ OBRZE przez wszystkich uczniów i nauczycieli. Całość została przeprowadzona i przygotowana przez panią Natalię Szajber.

Na jednej z dłuższych przerw my- uczniowie i wychowawcy spotkaliśmy się w naszej klasie. Na miejscu uczennica klasy VI Patrycja Klupś odczytała pełną wersję naszego szkolnego Kodeksu 2.0. Następnie wszyscy obecni zostawili swój jedyny, niepowtarzalny odcisk palca pod kodeksem w celu jego zatwierdzenia.

 

TIKOMANIACY Z KLASY II

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

Lekcja pokazowa w klasie II

                    

       21 listopada uczniowie drugiej klasy z wychowawcą  panią Natalią Szajber zorganizowali lekcję pokazową. Na zajęcia przybyli chętni rodzice i nauczyciele.

Temat lekcji brzmiał „Nasze zmysły”. Nauczyciel prowadzący wykorzystał na zajęciach nauczanie wielozmysłowe, które  pozwoliło przyswoić niezbędną wiedzę poprzez wykorzystanie wszystkich zmysłów dzieci.  Wychowankowie II klasy przeprowadzili wiele ciekawych doświadczeń. A na zakończenie wykonali wspólną pracę plastyczną „Taniec parasolek w deszczu”.

 

 Uczniowie wykazali się dużym zasobem wiedzy na zajęciach, co było powodem do dumy zarówno dla wychowawcy jak i obecnych rodziców.

 

Nauczyciel przeprowadził   zajęcia bez użycia typowego podręcznika szkolnego. Dzieci w ciągłym ruchu wykorzystywały swoje zmysły do wykonywania poszczególnych zadań, zabaw i doświadczeń.

 

 

 

 

 

Chodzi o to, aby – jeśli to tylko możliwe-poznawać świat za pomocą zmysłów;

 

 

to co widoczne- wzrokiem,

 

to, co słyszalne-słuchem,

 

 

to, co można powąchać –węchem,

 

posmakować – smakiem,

 

 

dotknąć zmysłem dotyku.

 

 

A jeśli coś można uchwycić jednocześnie kilkoma zmysłami,

 

 

należy to dobierać kilkoma zmysłami

 

 

Jan Amos Komeński

 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

 

 

 

 

 

Lekcja pokazowa w klasie III

                             

18 grudnia uczniowie klasy III  z wychowawczynią Renatą Praczyk zaprosili chętnych nauczycieli i rodziców do udziału w lekcji pokazowej. Dzieci na zajęciach utrwalały i poszerzały wiadomości na temat drzew iglastych. Zobaczyły najpiękniejsze choinki świata.  Nauczyły się sztuki prawidłowego nakrycia stołu. Wychowankowie klasy III doskonalili również umiejętność czytania informacji z mapy oraz wykonali zbiorową pracę plastyczną.

Lekcja była bardzo ciekawa i przeprowadzona w miłej atmosferze.  Dodatkowa publiczność nie stresowała dzieci, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

 

Debata klasowa w klasie II

DSC02338    

Dnia 20 listopada 2013r. w  klasie II odbyła się debata klasowa w celu stworzenia Kodeksu 2.0 klasy.

Kilka dni wcześniej wychowawczyni klasy- Natalia Szajber wytłumaczyła dokładnie, na czym polega udział w programie Szkoła  z Klasą 2.0, oraz o co chodzi w Kodeksie 2.0. Uczniowie mieli  kilka dni na zastanowienie się nad danymi problemami poruszonymi podczas pogadanki  w klasie.

W dniu debaty każdy uczeń otrzymał po 7 karteczek, na których zapisał swoje propozycje do Kodeksu 2.0. Następnie wszystkie propozycje wspólnie zostały odczytane na zajęciach i umieszczone na długim arkuszu szarego papieru. Każdy punkt dokładnie został przeanalizowany, a niezrozumiałe kwestie wytłumaczone.

Po kilkudziesięciu minutach ciężkiej pracy klasa II miała  już cały Kodeks 2.0, który uczniowie zapisali  na tablicy interaktywnej.

Klasa II jest już przygotowana do debaty szkolnej, która odbędzie się 9 grudnia 2013r.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DEBATY KLASOWEJ KLASY II

 

 ©2018 Szkoła Podstawowa w Starej Obrze
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze. Jeżli wyrażasz zgodę na używanie cookies, to będą one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.