Dnia 23 stycznia 2014 r. odbył się KURS PIERWSZEJ POMOCY w ramach programu "Ratujemy i uczymy się ratować".  Naszą szkołę odwiedził wykwalifikowany Instruktor Pierwszej Pomocy Mirosław Kasperkowiakpracujący na co dzień jako ratownik medyczny w Pogotowiu Ratunkowym.

Na kurs  przybyli rodzicie, uczniowie i nauczyciele. Na samym początku  wszystkich zebranych przywitała Pani Dyrektor Irena Jaskółka. Następnie Pan Mirosław dzięki  prezentacji multimedialnej, pokazowi oraz szczegółowym objaśnieniom przedstawił istotne elementy udzielania pierwszej pomocy. 

Dowiedzieliśmy się jak sprawdzić czy poszkodowana osoba oddycha, jak wykonać prawidłowo resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. Po części teoretycznej przeszliśmy do praktyki. Każdy uczestnik spotkania otrzymał maseczkę do sztucznego oddychania i pod okiem wykwalifikowanego specjalisty mógł przećwiczyć to osobiście na fantomach, w które jest wyposażona szkoła.

Kurs uświadomił nam, że w przypadku gdy znajduje się obok nas osoba poszkodowana należy postępować świadomie i co najważniejsze szybko! Każda „minuta jest na wagę złota” .

Choć uczniowie w naszej szkole systematycznie uczestniczą w  kursach pierwszej pomoc, prowadzonych przez odpowiednio przeszkolonych nauczycieli. To na pewno częściej będziemy zapraszać wykwalifikowanych ratowników, którzy mimo wiedzy jaką przekazują, mogą podzielić  się również doświadczeniami  ze swojej niezwykle ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.

 

Natalia Szajber

 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

 ©2019 Szkoła Podstawowa w Starej Obrze
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze. Jeżli wyrażasz zgodę na używanie cookies, to będą one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.